CNG kaip degalų rūšis
CNG kaip degalų rūšis


Ar gamtinės dujos - nauji automobilių degalai?

Gamtinės dujos kaip degalai pradėtos naudoti dar XIX amžiuje, kuriant vidaus degimo variklius. O pirmaisiais suslėgtas dujas naudojančiais automobiliais pradėta važinėti 1930-aisiais metais.
Šiuo metu pasaulyje jau yra daugiau, nei 5,6 mln. suslėgtas gamtines dujas naudojančių automobilių, kuriuos aptarnauja virš 10,5 tūkst. užpildymo stočių bei degalinių. Tiek automobilių, tiek degalinių skaičius sparčiai auga.

Europoje CNG sparčiai populiarėja

Pastaraisiais metais gamtinių dujų, kaip alternatyvių degalų automobiliams, naudojimo klausimas tampa vis aktualesnis ir Europos šalyse. Šiuo metu jose jau veikia daugiau nei 2,2 tūkst. suslėgtų gamtinių dujų degalinių ir statoma dar pusantro šimto. Šios degalinės aptarnauja jau virš 660 tūkstančių automobilių.

ES Transporto sektoriui keliamas tikslas, kad 2020-aisiais metais alternatyvūs degalai sudarys:  gamtinės dujos - 10%, vandenilis - 5% kiekvienoje ES šalyje. 2010 metais  - 2% gamtinių dujų turėtų būti suvartojama transporto sektoriuje kiekvienoje ES šalyje.

Pirmaujančias pozicijas Europoje, panaudojant gamtines dujas, užima Italija. Šioje šalyje jau važinėja daugiau, kaip 400.000 CNG naudojančių automobilių ir yra pagaminta daugiausia automobilių su CNG pritaikytais varikliais..

Akivaizdžiai sparčiam CNG naudojančių automobilių augimui rengiasi Vokietija, šiuo metu jau turinti virš 800 suslėgtų gamtinių dujų degalinių. CNG naudojančių automobilių skaičius šioje šalyje per metus padidėja beveik dvigubai, taip pat planuojama, kad 2008 metų pabaigoje Vokietijoje veiks jau 1.000 CNG degalinių.

Čekijoje 2006 metais priimta valstybinė programa, numatanti priemones, kaip iki 2020-ųjų metų pasiekti Europos Sąjungos numatytus degalų pakeitimo rodiklius. Čekijoje numatyta, kad iki 2014 metų netaikomas akcizas gamtinėms dujoms, naudojamoms kaip variklių degalai, nuo 2014 metų akcizas gamtinėms dujoms laipsniškai didėja iki 2020 metų. Akcizas gamtinėms dujoms, naudojamoms kaip variklių degalai  netaikomos Prancūzijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir daugelyje kitų šalių.

Gana aktyviai CNG degalinių tinklą plečia Prancūzija, Šveicarija, Austrija, Švedija ir kitos Europos šalys, o taip pat Rusija ir Ukraina.

Šalys artimiausios mūsų kaimynės taip pat jau yra pradėję šį procesą: Lenkijoje veikia 28 CNG degalinės, Baltarusijoje - 24, o Latvija žengia pirmuosius žingsnius, turėdama 4 tokias dujų užpildymo vietas.

Lietuvoje kuriamas CNG degalinių tinklas

Iki 1990 Lietuvoje buvo įrengtos ir veikė 5 gamtinių dujų užpildymo stotys, aptarnaudavusios ir lengvuosius, ir krovininius automobilius. Tačiau iki šių dienų nei viena jų neišliko.

Tad Lietuvoje kuriamas naujas CNG degalinių tinklas. Šiuolaikinės technologijos leidžia žymiai paprasčiau, greičiau ir saugiau įrengti dujų užpildymo degalines, todėl suslėgtos gamtinės dujos tampa vis lengviau ir patogiau prieinamos daugeliui automobilių naudotojų.

Keletas suslėgtų gamtinių dujų užpildymo modulių Lietuvoje pradės veikti jau 2008 metais, pirmiausia - didžiuosiuose Lietuvos miestuose, esamose įprastose degalinėse bei stambesnių įmonių transporto parkų teritorijose.

Palaipsniui tinklas plėsis tiek pačiuose didžiuosiuose miestuose, tiek į mažesnius miestus. O individualių namų savininkai galės įsirengti savo nuosavas "degalines" namuose, jei jų gyvenamas būstas yra šildomas gamtinėmis dujomis.

© UAB „Autoidėja", Ozo g. 10A, LT-08200 Vilnius, tel. +370 5 235 71 97, faks. +370 5 235 60 89, el. paštas: info@autoideja.lt